بسمه تعالی

سلام

اول اینکه سال جدید را به همه دوستان تبریک عرض میکنم امیدوارم سال خوب و خوشی همراه با سلامتی و موفقیت  در کنار خانواده داشته باشید .

بعد اینکه پیشاپیش فرا رسیدن میلاد حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و میلاد حضرت امام جعفر صادق علیه السلام موسس مذهب جعفری را خدمت همه دوستان تبریک عرض میکنم .

واما ادامه رساله حقوق امام سجاد(ع):

۲۱.حق مملوک:

حق کسی که کارهای خانه ات را انجام می دهد آن است که بدانی او را خدا خلق کرده و در حقیقت از پدر و مادر تو (حضرت آدم و حوا) است تو مالک و خالق او نیستی و رزق او در دست تو نیست پس به او نیکی کن و آزارش مده .

۲۲.حق مادر:

حق مادرت بر تو آن است که بدانی او تو را حمل کرد و از شیره جانش به تو خوراند .تمام اعضاء بدن خود را سپر جان تو قرارداد و باکی نداشت که خود گرسنه و تشنه باشد ولی تو سیر و سیراب باشی .خود برهنه و یا در آفتاب باشد و تو لباس داشته و در سایه باشی .خود بیدار بماند تا تو به خواب روی .تو را از گرما وسرما محافظت کرد تا برای او سالم و  زنده بمانی .بدان که تو هرگز قادر بر سپاسگذاری از او نخواهی بود مگر آنکه خداوند تو را بر آن توفیق دهد.

۲۳.حق پدر:

حق پدرت آنست که بدانی او اصل و ریشه تو است و اگر او نبود تو هم بوجود نمی آمدی .آنچه از خوبی و مقام و موقعیت مادی و معنوی که در تو وجود دارد از آن اصل و ریشه سرچشمه گرفته است پس خدا را شاکرباش و به اندازه ای که می توانی از پدرت سپاسگذاری کن .

۲۴.حق اولاد:

بدان که فرزندت از تو است و اگر خوب باشد یا بد به تو منتسب است .تو مسئول تربیت صحیح او خداپرست کردن او و کمک کردن به او در انجام عبادات هستی .پس برای پیشرفت او کوشش کن و بدان که اگر او را خوب تربیت و هدایت کنی اجر می بری وگرنه مورد عذاب قرار می گیری .

۲۵.حق برادر:

بدان که برادرت مانند دست تو موجب عزت و پشتوانه ای قوی برای تو است پس او را در راه معصیت خداوند به کار مگیر. او را کمکی برای ظلم و ستم قرار مده . ازنصیحت و خیر خواهی و یاری کردن او در برابر دشمن دریغ مکن .اگر مطیع خدا باشد (که هر دو اجر می برید)وگرنه اجر تو بیشتر است .

لینک
چهارشنبه ۱٥ فروردین ،۱۳۸٦ - رضا مارمولک