بسمه تعالی

سلام

اول اینکه سال جدید را به همه دوستان تبریک عرض میکنم امیدوارم سال خوب و خوشی همراه با سلامتی و موفقیت  در کنار خانواده داشته باشید .

بعد اینکه پیشاپیش فرا رسیدن میلاد حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و میلاد حضرت امام جعفر صادق علیه السلام موسس مذهب جعفری را خدمت همه دوستان تبریک عرض میکنم .

واما ادامه رساله حقوق امام سجاد(ع):

۲۱.حق مملوک:

حق کسی که کارهای خانه ات را انجام می دهد آن است که بدانی او را خدا خلق کرده و در حقیقت از پدر و مادر تو (حضرت آدم و حوا) است تو مالک و خالق او نیستی و رزق او در دست تو نیست پس به او نیکی کن و آزارش مده .

۲۲.حق مادر:

حق مادرت بر تو آن است که بدانی او تو را حمل کرد و از شیره جانش به تو خوراند .تمام اعضاء بدن خود را سپر جان تو قرارداد و باکی نداشت که خود گرسنه و تشنه باشد ولی تو سیر و سیراب باشی .خود برهنه و یا در آفتاب باشد و تو لباس داشته و در سایه باشی .خود بیدار بماند تا تو به خواب روی .تو را از گرما وسرما محافظت کرد تا برای او سالم و  زنده بمانی .بدان که تو هرگز قادر بر سپاسگذاری از او نخواهی بود مگر آنکه خداوند تو را بر آن توفیق دهد.

۲۳.حق پدر:

حق پدرت آنست که بدانی او اصل و ریشه تو است و اگر او نبود تو هم بوجود نمی آمدی .آنچه از خوبی و مقام و موقعیت مادی و معنوی که در تو وجود دارد از آن اصل و ریشه سرچشمه گرفته است پس خدا را شاکرباش و به اندازه ای که می توانی از پدرت سپاسگذاری کن .

۲۴.حق اولاد:

بدان که فرزندت از تو است و اگر خوب باشد یا بد به تو منتسب است .تو مسئول تربیت صحیح او خداپرست کردن او و کمک کردن به او در انجام عبادات هستی .پس برای پیشرفت او کوشش کن و بدان که اگر او را خوب تربیت و هدایت کنی اجر می بری وگرنه مورد عذاب قرار می گیری .

۲۵.حق برادر:

بدان که برادرت مانند دست تو موجب عزت و پشتوانه ای قوی برای تو است پس او را در راه معصیت خداوند به کار مگیر. او را کمکی برای ظلم و ستم قرار مده . ازنصیحت و خیر خواهی و یاری کردن او در برابر دشمن دریغ مکن .اگر مطیع خدا باشد (که هر دو اجر می برید)وگرنه اجر تو بیشتر است .

/ 13 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مامانی هستی

سلام داداش رضا ی مهربون . اميدوارم که امسال بهترين سال برايت باشد . سعادت و سلامتی و خوشبختی و عاقبت بخيری را برايت آرزومندم . و درباب نوشته هايت علاوه بر تشکر اين جمله را اضافه ميکنم . اينکه : اگر انسانها میدانستند فرصت باهم بودنشان چقدر محدود است ، محبتشان به يکديگر نامحدود ميشد.

گل سرخ

سلام دوست خوب گلم متشکرم ازحضورسبزتان اّپت خیلی عالیه

پروين

سلام دوست عزيز....متن های ارزنده ی شما هميشه قابل تحسين است...در پناه حق...غريب...

روزگار من

سلام.. خوبی ... مطالبت مثل هميشه خوب و آموزنده است

پـیـنــکـــــــی

سلام وب لاگ پـــیـــنـــکـــــــــــی آپديت شد!!!! . . . زندگي را دزديديم ولي جايي براي پنهان كردنش نداشتيم گذاشتيمش سر چهار راه به كمين نشستيم ديديم كسي حتي نگاهش هم نميكند! اين بار هم به كاه دان زده بوديم

هرمز مميزي

سلام / رضا جون همين طور کم کم ميرسيم به ( حق و حقوق بشر )

گل سرخ

زمان بوی تو را می دهد بوی گل های شکفته بر پیشانی بیستون. بوی بهار ای حک شده بر ستون های باستانی با تو می توان بر بلندای قله ها بر شد، عاشق شد. از خواب فر شتگان گذشت بی تو،اما باید پشت پرچین نگاه! در انتظار باران نشست. ------------------------------ خنده ات ازته دل گریه ات ازسرشوق نبودهیچ غروبت غمناک آپم

سايه

ای مارمولک خوشم اومد

گل سرخ

بازپیک روضه رضوان عشق **** خواندما راجانب سلطان عشق کای همایون طائرعرش اشیان**** وقت ان شدتا شوی مهمان عشق گرچه مهمان است دراغازکار **** عاقبت باید شدن قربان عشق