دوستی فقط به منظور رفاقت ومعاشرت

بسمه تعالی

سلام

اميدوارم که حالتون خوب باشه وطاعات وعبادات شما در اين ماه عزيز مورد قبول خداوند منان قرار بگيره .شبهای احياء نزديکه حقير را فراموش نکنيد.

دوستی فقط به منظور رفاقت و معاشرت

يعنی انسان کسی را دوست بدارد بدون آنکه هدف خاصی از دوستی با او داشته باشد بلکه از ديدن او، بودن با او، و مشاهده خوبی های او لذت می برد، و اين امری ممکن است زيرا هر زيبائی و خوبی و کمالی برای کسی که آنرا درک کند لذتبخش است ،چه آن زيبائی و کمال امری ظاهری مثل زيبائی صورت باشد ،يا امری باطنی مثل نيکوئی سيرت ،که هر عقل سليم و طبع سالمی اين هر دو را می پسندد و دوست دارد.

گاهی هم ممکن است کسی به يک نفر که هيچ امتياز و ويژگی خاصی از نظر قيافه و صورت و اخلاق و سيرت ندارد، علاقه مند شود و انس و الفتی گيرد. دراين گونه موارد معمولا وجوه مشترکی در آندو هست حتی اگر خودشان متوجه نباشند.

شايد فرمايش پيامبر اکرم (ص) مويد همين مطلب باشد که ميفرمايند:ارواح انسانها لشگريانی هستند که با يکديگر ارتباط دارند اگر تناسب و هماهنگی بين آنها باشد با هم مانوس و اگر نباشد از هم فاصله می گيرند.

وميفرمايند:اگر مومنی به مجلسی که يکصد منافق ويک مومن در آن نشسته اند وارد شود به طور ناخودآگاه در کنار آن  مومن می نشيند.

واين به معنای آن است که هرچيزی ناخودآگاه به سوی مشابه خود جذب می شود واختصاصی هم به انسان ندارد بلکه در مورد حيوانات هم صادق است .

می گويند روزی مالک بن دينار کلاغی را با کبوتری دوست وهمراه ديد بسيار تعجب کرد و با خود گفت :چگونه اين دو با آنکه از يک جنس و نوع نيستند با هم اتفاق و هماهنگی دارتد؟ در اين هنگام آن دو پرنده شروع به راه رفتن کردند.مالک ديد که هر دو لنگ هستند و فهميد وجه مشترک که اين دو راب ا هم مانوس  کرده همان لنگ بودنشان است .

بنابراين عزيز دل برادر  ممکن است بعضی از دوستی ها بدون هيچگونه هدف خاص و فقط به خاطر همان وجوه اشتراک در اخلاق و صفات باطنی تحقق يابد .التماس دعا .ياعلی . 

/ 39 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سكوت

سلام ولادت گذشته ی اقا حسن بن علی رو تبريک و ليالی قدر رو تسليت به سکوت حقير هم دعا کنيد..واما مطلبتون خيلی جالب بود يه جوری وقتی مطلبتونو خوندم شروع کردم به برشمردن نکات مشترک خودم ودوستام...التماس دعا

تنديس تنهايي

سلام رضا جان .. ممنون از اينکه بهم سر زدي .. مطلب جالبي بود .. ولي به نظرم رضا جان يه خورده وبلاگت يک نواخت شده .. البته ببخشيد ها .. در مورد شب قدر و دعا و ... هم بايد بگم .. اولا با تمام رو سياهيم رو چشم .. دوما محتاجيم به دعا .. شما هم ما رو فراموش نکن .. هر وقت آپ کردي خبرم کن .. التماس دعا .. يا علي

bande

سلام آقا رضا ...بعد از دوسالی يواشکی به وبلاگ شما سر زدن ..حيف ديدم بيام و از دور دعايی که در منزل خدای بنده هست خبرت نکنم ...خواستی بيا اسم بنويس توی دور شما هم ...طاعت عبادتت قبول حق ...خدا نگهدارت

قصه شاه پریون

سلام . راستش میخواستم تا زمانی که سایتم درست نشده با اسم شاه پریون دیگه کامنت نذارم اما دیدم خیلی طولانی شد . گفتم یه سر به دوستانم بزنم که بی وفایی نکرده باشم.. به هر حال ممنونم از پیامهاتون. سعی میکنم هر چه سریعتر سایتم رو راه بندازم....فعلا بای

مركز فرهنگي شهيد آويني

خدايا! به واسطه كدامين نعمت‏با تو سخن گويم؟ با گوش‏هايم؟ چشمم؟ زبانم؟ دستم؟ ... ؟ نه، با تمام آن‏ها نافرمانى كرده‏ام و تو تنها پرده‏پوشى كردى . حال! يا ستار! آيا پريشانى‏ام را سامانى هست؟ سركشى‏ام را اختيارى هست؟! اين تو و اين نفس عصيانگر من، اين تو و اين دل من؟/// منتظر قدوم سبز شما هستيم /// لينک بدهيم --- خبر ازشما يا حق

خاكسار ميكده

يا حسين .ع. سلام برادر خوب و بزرگوارم ... تقبل الله اعمالکم ... نماز و روزه‌ها قبول ... انشاءالله تو بقيه‌ی ايام اين ماه عزيز بهترين ها روزی شما و همه‌مون بشه ... ملتمس دعا و يا علی .ع.

حاج حميد

با سلام و قبولي طاعات و عبادات شما و تبريک فرا رسيدن عيد سعيد فطر. انشالله تونسته باشيم ازبرکات اين ماه پر خير و برکت توشه يک سالمون را برداشته و خود را از نعمات آن بهره مند نموده باشيم.. در ضمن وبلاگ ما پس از رفع مشکل فنی . به روز شد. خوشحال ميشم ميزبان حضور صميمي شما باشم . موفق باشيد. خدا نگهدار و التماس دعا