دوستی باهدف الهی محض

بنام خدا

سلام

دوستی باهدف الهی محض

دوستی باهدف الهی يعنی ديگران را برای خدا ودر راه خدا دوست بدارد نه برای آنکه از طريق آنها به اهداف ديگری برسد.

اين قسم با آنکه بالاترين درجه دوستی و محبت و دقيق ترين و پنهان ترين آن است ولی رسيدن به آن ناممکن نيست .

انسان ذاتا اينگونه است که اگر کسی را در حد افراط دوست بدارد تمام آنچه را هم که به او وابسته است را دوست می دارد.چنانچه در داستانها هم می خوانيم عاشق دلسوخته ای چون مجنون به لباس ،منزل ،ظروف ،محله و حتی ديوار خانه ليلی نيز علاقه مند بود.

پس همانگونه که محبت افراطی به شخصی موجب محبت به وابسته های اونيز ميشود حب بسيار به خداوند متعال موجب ميشود که انسان همه آثار او را هم دوست بدارد چنين شخصی همه موجودات را دوست دارد چون آنها را آثار قدرت محبوبش می داند.

حب به خداوند متعال گاهی به اميد رسيدن به نعمتهای او و بيم از جهنم است اما بعضی مقامی فراتر از اين دارند و آنچنان از محبت سرشارندکه خدا رافقط به خاطر ذات خداونديش دوست دارند که اين مقام بسيار والائی است و آن رابه هرکس ندهند.

به هرحال محبت داشتن به خدا به هر انگيزه ای که باشداگر قوی ،سوزان وافراطی شودموجب عشق انسان به تمام آنچه که به خدا وابسته است می شود و حتی مکروهات نفسانی خود مانند درد، مرض ون اراحتی را نيز دوست می دارد چون همه را فعلی از افعال محبوب می دانداو ديگر فرقی بين نعمت و بلا قائل نيست و زبان حالش اين است :

يکی  درد     يکی  درمان  پسندد      يکی وصل ويکی هجران پسندد

من از درمان ودرد و وصل وهجران      پسندم  آنچه  را  جانان   پسندد

بنابراين عاشق واقعی و دلسوخته حضرت حق به تمام آثار پروردگار عشق می ورزد عالمان و مومنان و متقين و صالحان را دوست می دارد از رنج آنها رنج ميبرد و از شاديشان شاد ميشود وچون درون قلبش مملو از عشق ومحبت به خداست جايی برای دوست داشتن غير خدا نمی ماند وهيچ چيز را جز برای او نمی خواهد.

خلاصه مطلب اينکه هرکس عالم ،عابد، عارف يا شخص و چيز ديگری را با اين انگيزه دوست بدارد حب و دوستی او برای خدا و در راه اوست و به اندازه درجه دوستی وعلاقه اش اجر و پاداش به او داده ميشود.

خدايا ما را عاشق خود کن .

/ 41 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج حمید

با سلام و عرض تبریک و تهنیت بمناسبت عید سعید قربان ، خدمت رسيدم تا شما دوست عزيز را به جشن تولد محمد مهدی دعوت کنم ، انشالله با حضور صمیمی و مهربان خودتان ، گرمی بخش محفل ما باشید . منتظر حضور پر مهر شما هستیم . یا علی مدد . به امید دیدار

نازنین یار

سلام ببخشيد که دير اومدم آخه زياد نمی يام نميدونم به هيچکسی سر نمی زنم ما گفتم به شما يه عرض ادبی بکنم در پناه حق يا علي

حاج حميد

باسلام و عرض ادب و احترام خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار و تبریک فرارسیدن عید امامت غدیر خم، از اینکه محبت کرديد و بر ما منت نهادید و با حضور سبز و یادداشت صمیمی خود کلبه ما را منور و مصفا فرمودید و گرمی بخش جشن ما شدید از طرف خودم و محمد مهدی صمیمانه تشکر می کنم و برایتان آرزوی موفقیت و بهروزی دارم . همیشه و همواره دلتان شاد و لبتان خندان باد . مستدام باشید . به امید دیدار مجدد شما . یا علی مدد ، التماس دعا

مصطفي

سلام به برادر بزرگوار آقارضای عزيز.اميدوارم دوستی های ما در راستای اهداف الهی محض باشه و انشاالله از قبل دوستی با شما بنده خوب خدا ايشان نظر عنايتی هم به ما گنهکاران بنمايد...ميلاد مسعود حضرت امام هادی عليه الاف التحيه و الثنا را به شما دوست عزيز و گرامی تبريک می گم.درپناه آقا امام زمان روحی و ارواح العالمين لمقدمه الفداه هميشه مويد و برقرار باشيد.ياعلی

کیمیا

سلام من تازه وبتون رو ديدم خيلی زرنگی خوشمان آمد يا علی

یاسمن

سلام...اومدم برای تبريک عيد...ويک دنيا آرزوهای زيبا برای شما عزيز دل برادر...واگه از سادات هستين ما رو فراموش نکنين...

نازنین یار

سلام سلام سلام..عيدتون مبارک...ممنون از حضورتون..در پناه حق..يا علی..راستی تولدمم مبارک.بابای

hldv vqh

سلام..عيدتون مبارک.مطلبتون جامع و کامل بود..منتظرتون هستم..خدانگهدار