بسمه تعالی

سلام

عاشورا

روزدهم محرم،روزشهادت سالارشهيدان وفرزندان واصحاب اودرکربلا.عاشورا در تاريخ جاهليّت عرب،از روزهای عيد رسمی وملّی بوده و در آن روزگار٬در چنين روزی روزه می گرفتند٬روز جشن ملّی ومفاخره وشادمانی بوده است ودر چنين روزی لباسهای فاخر می پوشيدندوچراغانی وخضاب می کردند.درجاهليت ٬اين روز را روزه می گرفتند.دراسلام باتشريع روزه رمضان آن روزه نسخ شد.گفته اند:علت نامگذاری روزدهم محرم به عاشورا آنست که ده نفر ازپيامبران با ده کرامت در اين روز مورد تکريم الهی قرار گرفته اند.

درفرهنگ شيعی به خاطر وافعه شهادت امام حسين (ع) دراين روز ،عظيمترين روز سوگواری وماتم به حساب می آيدکه بزرگترين فاجعه وستم در مورد خاندان پيامبر انجام گرفته ودشمنان اسلام واهل بيت اين روز را خجسنه شمرده به شادی می پرداختند،امّا پيروان خاندان رسالت، به سوگ وعزا می نشينندوبر کشتگان اين روز می گريند.امام رضا (ع)می فرمايند:هر کس راکه عاشورا روز مصيبت واندوه وگريه او باشدخداوند قيامت را روز شادی او قرار می دهد.

امامان شيعه، ياداين روز را زنده می داشتند ،مجلس بر پا می کردند،برحسين بن علی (ع)می گريستند، آن حضرت را زيارت می کردندوبه زيارت او تشويق وامر می کردندو روز اندوهشان بود.ازجمله آداب اين روز ،ترک لذتها، دنبال کار نرفتن ،پرداختن به سوگواری وگريه ،تاظهر چيزی نخوردن ونياشاميدن، چيزی برای خانه ذخيره نکردن ،حالت صاحبان عزا وماتم داشتن و...است .

در دوران سلطه امويان وعباسيان ،شرايط اجتماعی اجازه مراسم رسمی وگسترده در سوگ اباعبدالله الحسين را نمی داد ،اما هر جا که شيعيان، قدرت وفرصتی يافته اند،سوگواری پور شورودامنه داری در ايام عاشورا به راه انداخته اند.در تاريخ است که معز الدوله ديلمی اهل بغداد را به برگزاری مراسم سوگ ونوحه برای سيدالشهدا(ع)وادار ساخت ودستور دادکه بازارها را ببندندوکارها راتعطيل کنندوهيچ طباخی غذائی نپزدوزنان سياه پوش بيرون آيندوبه عزاداری ونوحه بپردازند.اين کار راچندين سال ادامه دادواهل سنت نتوانستند جلوی آن را بگيرند چون که حکومت شيعی بود.

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
rita

وای خدای من تو هم اومدی به وبلاگ من

مروارید عرفان

سلام رضا جان / ممنون از حضور مهربونت . کاش همه ما فلسفه شهادت سرور شهيدان را بهتر درک کنيم . موفق باشی دوست عزيز .

حميد

سلام آقا رضاي عزيز و دوست داشتني. فاجعه ي اهانت به حرم مطهر امامين عسكريين رو تسليي ميگم. انشا الله كه صاحب پرچم هاي عزاي حسين بياد و انتقام مادر مكرمه ي خود رو از اولي و دومي ملعون كه بدعت گزاري كردن روبگيره.

tala

سلام.بزرگترين ستم و خودمون در حق خودمون می کنيم صداشم در نمی ياريم. حق يارتون .

کســـــیکه هــویتـــش گمشـــــده

من همچنان زنده ام. در این مدت که خدمت نرسیده بودم دو اتفاق مهم رخ داد! اتفاق اول زندگی منو از این رو به اون رو کرد و اتفاق دوم زندگیمو از اون رو به این رو کرد و من رسیدم سر خونه اولم. خلاصه چون در این مدت مشغول زیرورو کردن زندگی بودم فرصت نشد خدمت برسم...به امید دیدار...

هرمز ممیزی

سلام / دوست عزيز تاخير زياد شد ه مراقب باشيد جرائم راهنمائی و رانندگی هم اخيرا زيادتر شده لطفا ترافيک ننمائيد!

روزگارمن

سلام خوبيد ؟ شرمنده دير شد . کمی کامپيوترم مشکل داشت.. منم ابديت کردم

Heaven Searcher

سلام ....وقت رفتن من هم رسید ! همیشه موفق باشی

حاج حمید

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت برادر عزيز و بزرگوارم آقا رضا. ضمن عرض تبريک فرا رسيدن بهار طبيعت . بسی باعث خرسنديست که در سالی که گذشت توفيق يافتم بارها ميزبان حضور پر مهر شما در کلبه محقرم باشم و از نظرات و رهنمودهای شما بهره مند شوم . انشالله در سال جديد نیز همچون سال گذشته مفتخر به حضور گرم ، مهربان و صميمی شما گردم. مجددا فرصت را مغتنم می شمارم و از بذل و عنايت شما صميمانه تشکر و قدر دانی می کنم . انشالله در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج)‌ موفق و سر بلند باشید به اميد ديدار شما يا علی مدد . التماس دعا (بکوشيم بنده خدا شويم چرا که بنده خدا هراسان نمی شود )